Aktualności

Imbramowickie Betlejem u Norbertanek

2012-12-26 01:35:25

 

W radosnym okresie Bożego Narodzenia i kolędowania trwającego w tradycji polskiej od Uroczystości Bożego Narodzenia ("pasterka") aż do Uroczystości Ofiarowania Pańskiego (2 lutego) serdecznie zapraszamy do odwiedzenia otwartej w nowym miejscu ruchomej szopki. 

Znaczenie szopki imbramowickich norbertanek sięga samych początków istnienia Zakonu Norbertańskiego, kiedy to w pamiętną Noc Bożego Narodzenia 1121 roku, w zacisznej dolinie Premontre we Francji pierwszy orszak młodzieńców odzianych w białe habity, zgromadzonych wokół i w duchu Świętego Norberta złożył uroczyście swoją profesję zakonną. Dlatego właśnie w tym niepowtarzalnym świątecznym klimacie, gdy cały Kościół pobrzmiewa kolędą na cześć nowonarodzonej Bożej Dzieciny, wszystkie wspólnoty norbertańskie rozsiane po całym świecie odnawiają rokrocznie śluby swej profesji zakonnej. W imbramowickim klasztorze doniosła chwila, zwana w literaturze Premonstratensów „godziną narodzin” Białego Zakonu, znajduje swoje upamiętnienie nie tylko przez odnawianie ślubów zakonnych przez konwent, ale także poprzez doroczny zwyczaj otwierania dla oglądu wiernych dużej ruchomej Szopki Bożonarodzeniowej. Obecnie panorama szopki ma 8 m długości i 5 m szerokości, zaś jej tematyka łączy w sobie przede wszystkim starożytną rzeczywistość Izraela za czasów Chrystusa wraz z treściami norbertańskimi, regionalnymi i patriotycznymi. W centralnym miejscu można zobaczyć tu tradycyjną stajenkę, wokół której przemieszczają się w dwóch odrębnych szeregach głównie Święci związani z Ziemią Małopolską i Krajem Ojczystym * oraz postaci ubrane w stroje regionalne. W najgłębszym tle, wysoko usytuowana jest Świątynia Jerozolimska, nieco niżej miasteczko Betlejem, w najbliższej perspektywie zaś nasza polska wieś i rodzime Tatry. Naturalny pejzaż roślinny uwiarygodnia prawdziwa miniaturowa rzeczka z wodospadem. Dodatkowemu podniesieniu wrażeń estetycznych sprzyjają specjalne efekty świetlne i dźwiękowe oraz fakt, że szopka niemal w całej swej rozpiętości posiada ciekawe elementy ruchome.

Szopka imbramowicka ze względu na różnorodność przedstawianych treści oraz zręczne rozwiązania artystyczne zaliczana jest do najbardziej atrakcyjnych tutejszego regionu i stała się tematem poezji oraz artykułów zamieszczanych w prasie lokalnej, m.in.:
Pani Redaktor Barbara Szwajcowska o szopce 
Pan Redaktor Jacek Sypień o szopce

Szopka czynna codziennie przed i po każdym nabożeństwie oraz w zależności od obecności osób zainteresowanych (codziennie w godz. 8.00-19.00). W razie potrzeby uruchomienia prosimy o zgłoszenie się na furtę klasztorną (dzwonimy wewnątrz w korytarzu dzwonkiem ręcznym pociągając za rzemień).   

_MG_2319_www.jpg

« powrót